BURSASPOR – BORUSSİA DORTMUND

BURSASPOR – BORUSSİA DORTMUND

Lig radyo ekibi olarak 2 gün Bursa sokaklarından yayın yaptık ve oldukça büyük ilgiyle karşılaştık. Öncelikle Bursa’da bizi dinleme nezaketinde bulunan dostlara Lig radyo ailesi adına teşekkür ederim.

Bursa ziyaretimizde Bursaspor yönetim kurulu ve başkan Ali Ay’ı da ziyaret etme ve yayına alma şansı bulduk. Başkan Ali Ay “öncelikli hedeflerinin mali yapıyı dengelemeyi ve bu dengeleme için de en önemli projelerinin alt yapı” olduğunu bizlere de belirtti. Başkan sözlerine “bu dengeyi sağlamak için de en büyük isteğim/hayalim önümüzdeki yıldan itibaren a takım kadrosunda alt yapıdan 3 – 4 futbolcu bulundurmak ve böylelikle transfere de az para harcamak ” diyerek devam etti.

Başkanın bu sözleri Bursaspor için çok kıymetli ama hayali gerçeğe dönüştürmek için sadece iyi niyet yeterli değil. Evet Bursaspor öz kaynak olarak oldukça zengin ve alt yapı çıkışlı oyuncularının çoğu değişik kulüplerin çatısı altında önemli performanslar gösteriyorlar lakin söz konusu değişim için  bir Bursaspor Anayasası hazırlamak ve yürürlüğe koymak şart; “ alt yapıdan gelen en az 1 oyuncuyu sezonun yarısında ilk 11 başlatmak”. Tabi alt yapı çıkışlı 3 – 4 oyuncuyu özellikle bizim gibi oryantalist spor kültürüne sahip ülkelerde hemen “ a “ takıma katmak oldukça zor. Çok sağlam alt yapı geleneğe sahip olan kulüpler için 3-4 oyuncuyu a takım bünyesine çıkarmak kolay ama Bursaspor’un adımlarını planlı bir şekilde atması ve bu işi gerçekleştirmek için u15 ve u18 takımları arasında bir süreç başlatması gerekmekte.  Süreci FGM yetkililerinin ön gördüğü şekilde anlatmak gerekir ise; “2016-2017 sezonunda u15 takımındaki 2 veya 3 oyuncuyu u16 takımına dahil etmek ve bu işlemi u16 /u17/u18 takımları arasında da gerçekleştirerek sürece hareketlilik kazandırmakla ilk adımları atmak. Bu  yaş kategorilerindeki özel oyuncular için son durağı  u18 takımları olarak belirlemek ve  U18 kategorisinde gösterdikleri performansların değerlendirilmesi sonrası bu oyuncuları kademeli olarak a takım bünyesine dahil etmek, ki a takım bünyesine ilk yükselen oyuncu ile 4 yıl sonra a takıma dahil edilecek oyuncu arasında oyun kültürü ve yaş dengesi sağlanabilsin ve süreç devamlılık kazansın, yeterli görülmeyenler için yetiştirici kulüplerle anlaşıp oyuncuları hazır hale getirmek veya gittikleri kulüplerde futbol pazarına çıkarıp satışından maddi getiri sağlamak.

Bu süreçte Bursaspor’u bekleyen en büyük tehlike, başkanın hayalini gerçekleştirebilmek adına belki de henüz melekeleri yeterli olmayan 4 – 5 oyuncuyu apar topar a takıma dahil etmek olacaktır. Alt yapı konusunda ülkece sıkıntı çektiğimiz için iyi değerlendirme yapılması gereken noktalarda hassas davranıp bu hassasiyetten sebep öznel davranabiliyoruz. Bu öznelliğin getireceği tehlikelerden uzak durmak ise yine Bursaspor camiasın elinde. Başkan Ali Ay 3T – tanı – teşhis – tedavi- kuralının ilk iki şartını yerine getirmiş durumda. Üçüncü şart için ise ihtiyaç “SABIR”…

Yorumlar

BENZER İÇERİK

Aslında maç hiç de korku-gerilim gibi başlamadı Akhisar savunmayı öne çıkarıp...
Owner
Başakşehir maçındaki filmin görüntü kalitesi, senaryosu, kurgusu, oyunculuğu,...
Tespit gibi tespitle başlıyorum yazıya. Galatasaray takımının deplasmanda...
Klasik bir başlık mı? Olabilir. Başlık atmak yazıyı yazmaktan zor valla....
Galatasaray maça rakibinin nickneymi gibi fırtına gibi başladı. Ali Sami Yen’de...
Valla iki tarafa da yarar bir sonuç oldu. Fenerbahçe Kadıköy’de kaybetmeme...

Aforizma

Beni futbol oynuyor zannetmeyin benim yaptığım şey sevgilimle 90 dakikalık dilimler halinde zaman geçirmek. Futbol bir aşktır. Ben de ona aşık olanlardan biriyim.

Vagner Love

ÜYELİK

Güncel

Beşiktaş'ta 3'er sarı kartı olan Gomez ve İsmail gibi Kayseri maçını hasarsız...
“Gereksiz bir şekilde topa çok fazla sert vurdum ve atışı gole çeviremedim. Bu son olsun... Bir...
“Yarışta ipler elinizde mi” sorusuna, Güneş’ten ilginç çıkış: "Biz ip atlamıyoruz, top oynuyoruz....
Süper Lig'in 31. haftasında Kayserispor'u 4-0'la geçen Beşiktaş, bitimine 3 hafta kala 73 puanla...
Beşiktaş son 13 yılın en yüksek puanını topladı. Ligin 31. haftasında Kayserispor'u 4-0 mağlup...