Devrim, Kendi Çocuklarını Yemesin

Devrim, Kendi Çocuklarını Yemesin

Türkiye Futbol Federasyonu yayın organı “ Tam Saha” dergisinin şubat ayı sayısında Mazlum Uluç “ Gençliğim eyvah” konu başlıklı alt yapı yetersizliğimizi anlatan harika bir yazı kaleme yazmış.

Konu süper ligin ilk yarısında kulüplerin alt yapılarından kaç oyuncuya lig maçlarında yer verdiği ve bu oyuncuların kaç dakika oynadığı üzerine. Tabloya kısaca göz atacak olursak; kulüplerin “a” takım listesinde yer alan 417 futbolcudan sadece 27 si forma giyme şansını yakalamış – ki bu oran yüzde 6.5 ‘e tekabül etmekte- . Bu konuda liderliği Ahmet Çalık, Uğur Çiftçi, Ahmet Oğuz, İrfancan Kahveci başta olmak üzere Gençlerbirliği almış durumda. Trabzonspor ve Galatasaray üçer futbolcu ile 2 ve 3.sırada yer alırken , Fenerbahçe ligde 3 dakika forma şansı bulan Uygar Mert Zeybek’le listede kendisine yer  bulabiliyor. Tablonun tamamı şu şekilde

Bu korkunç ve üzerinde uzun uzadıya konuşmamız gereken bir tablo. Bu konuyu sorgulamayı sadece kulüpler üzerinden değil, Türkiye Futbol Federasyonu üzerinden de yapmamız lazım ki sorumluluğu adilane paylaştırabilelim.

Yukarıdaki tablonun ana sorumlularından birisi Türkiye Futbol Federasyonu. Yabancı kuralı açıklandıktan sonra, Federasyon 18 kişilik maç kadrosunda “en az 1 oyuncunun 15. yaş gününe denk gelen sezon ile 21. yaş gününe denk gelen sezonlarda kesintili veya kesintisiz en az 3 sezon veya 36 ay kendi kulübünde tescilli olması zorunludur” şartı koymuştu. Yabancı kuralı getirilirken, alt yapı için bu maddenin yeterli olmasa da olumlu bir adım olduğunu zaten konuşmuştuk.

Süper ligin ilk haftasında sevgili Cüneyt Kaşeler ile Fenerbahçe-Eskişehirspor maçının kadrolarına baktığımızda bir gariplik olduğunu sezinledik. Zira Fenerbahçe kadrosunda yukarıdaki tanıma uygun futbolcu yer almamaktaydı.

Bunun üzerine federasyonun süper lig ile alakalı statüsüne baktığımızda ilk söylenen şartın bir anda ve habersiz değiştirilmiş olduğunu anladık.  18 kişilik kadroda yer alma şartı, 28 kişilik kadroda yer alabilir olarak değiştirilmişti.

Mesele sadece statüdeki c bendinin değiştirilmesiyle bitmiyor. Teknik direktör sirkülasyonunun en acımasız olduğu bu zamanlarda federasyonun “performans primi” uygulaması da alt yapı çıkışlı oyuncuların oynamasının önündeki en büyük engel. Federasyon 2015-2016 sezonunda galibiyet primini 1.300 bin lira olarak açıklarken, beraberlik primini de 650 bin lira olarak belirledi.  Yani federasyon çalıştırdığı kulüpte ömrünü uzatmak isteyen teknik direktörlere “ 1 galibiyet alacağına, 2 beraberlik alman yeterli” dedi. Kulüp yöneticileri öncelikle kasalarına giren paraya baktıkları için de mesele üzerinde fikir alış verişi yapma şansı ortadan kalktı. Kendisini 3 puan yerine 2 puana şartlandıran ama” z “ raporu alındığında kasasına aynı parayı koyan birleşenler – yönetici ve teknik direktörler- de alt yapı oyuncusu kazanmak yerine, kendisine günlük başarıyı getiren oyuncu topluluğunu tercih etti.

Alt yapı eğitimcilerinin eğitimini, tesisleşmeyi vb konuları da muhakkak konuşmamız lazım ama federasyon sitesinde yer alan bu değerli araştırmayla da federasyonun mevcut statüde değişiklikler yapmasını belirtmemiz, konuyu takip etmemiz lazım. Alt yapı devrimi yapılacak ise, devrimin kendi çocuklarını yememesi lazım…

 

Yorumlar

BENZER İÇERİK

Aslında maç hiç de korku-gerilim gibi başlamadı Akhisar savunmayı öne çıkarıp...
Owner
Başakşehir maçındaki filmin görüntü kalitesi, senaryosu, kurgusu, oyunculuğu,...
Tespit gibi tespitle başlıyorum yazıya. Galatasaray takımının deplasmanda...
Klasik bir başlık mı? Olabilir. Başlık atmak yazıyı yazmaktan zor valla....
Galatasaray maça rakibinin nickneymi gibi fırtına gibi başladı. Ali Sami Yen’de...
Valla iki tarafa da yarar bir sonuç oldu. Fenerbahçe Kadıköy’de kaybetmeme...

Aforizma

Beni futbol oynuyor zannetmeyin benim yaptığım şey sevgilimle 90 dakikalık dilimler halinde zaman geçirmek. Futbol bir aşktır. Ben de ona aşık olanlardan biriyim.

Vagner Love

ÜYELİK

Güncel

Beşiktaş'ta 3'er sarı kartı olan Gomez ve İsmail gibi Kayseri maçını hasarsız...
“Gereksiz bir şekilde topa çok fazla sert vurdum ve atışı gole çeviremedim. Bu son olsun... Bir...
“Yarışta ipler elinizde mi” sorusuna, Güneş’ten ilginç çıkış: "Biz ip atlamıyoruz, top oynuyoruz....
Süper Lig'in 31. haftasında Kayserispor'u 4-0'la geçen Beşiktaş, bitimine 3 hafta kala 73 puanla...
Beşiktaş son 13 yılın en yüksek puanını topladı. Ligin 31. haftasında Kayserispor'u 4-0 mağlup...