Futbol Hakemliği (VAR'dan Önce)

Futbol Hakemliği (VAR'dan Önce)

Epey eski yazı ama hala güncel...Enteresan....

2010 Dünya Kupası’nda yapılan hakem hatalarından sonra bu yazıyı yazmak farz oldu.

 

Futbolun en zor işlerinden biridir hakemlik. Değişen kurallar hakemleri daha zorluyor. Mesela ofsayt kuralı, her geçen gün yan hakemleri (biri bir gün yan hakem dememe laf edecek ama) daha da dikkatli olmaya, bütün duyuları ve beyinleriyle konsantre olmaya itiyor, sürekli bir radar, bir periskop hali isteniyor yan hakemlerden.

 

Aslında futbolun aktörleri içinde en rahat olması gerekenlerdir hakemler. Öyle ya, bir maç oynanıyor, puanlar bölüştürülüyor, kimine 3 kimine hiç, kimisi de birer birer bölüşüyor. Bölüşme nasıl olursa olsun, hakemler bundan etkilenmiyor. Ne biri kazanınca prim alıyorlar ne de kaybedince ceza. Çok fahiş hata yaparlarsa en fazla birkaç hafta maç alamıyorlar.

İstenen sadece mümkün olduğunca adil olmaları. Mevzu da burada zaten. Adalet dağıtmak dünyanın en zor işi. Adaleti dağıtabilmek için donanımınız çok iyi olmalı.

Futbolcu gol kaçırır bir şey olmaz, kaleci hatalı gol yer bir şey olmaz. Olur da olmaz. Ama hakem bir hata yapar ipe çekmeye çalışırlar. Gol kaçıran ya da hatalı gol yiyen futbolcuya en babası “yuh” ve “ıslık” ederken, hakemin ne anası ne bacısı kalır. 120 tane gol kaçırsa bir takım, maçta hakemin yaptığı bir hata yüzünden bir anda temize çıkar futbolcular, günah keçimiz hazırdır nasıl olsa.

Budur hakemliği nankör yapan, kalecilik gibi.

 

Yine uzattım galiba. Hakemler hata yaptılar ve elbette yapacaklar da. Ama makul olmalı hatalar. Örneğin bu sezon ofsayt için eller, kollar da ofsayt sayılmaya başlandı. Ani bir pozisyonda bunu görmeyen hakeme kızmam ben arkadaş. Anında, tak diye bayrak kaldırmalı. Artık bayrağı kaldırmakla da bitmiyor, hakemlerin “bipli bayrak” dedikleri bayrağın düğmesine basmaları gerekiyor. Düğmeye basınca orta hakemin kolundaki zımbırtı hem ötüyor hem de titreşiyormuş. Bazı hakemlerin oralarının buralarının oynaması belki fazla titreşim almalarından kaynaklanıyordur. Hakem savunan yazıda bile kendimi durduramadımJ

 

Zamanında sanırım Turgay Renklikurt yazmıştı, Hoffenheim’in Bundesliga’da çok iyi işler yaptığı sıralarda,  hocaları F-16 pilot simülatör eğitimi aldırmış futbolculara. Bu sayede dikkatleri artmış, topu ayağından çıkarma hızları artmış. Aslında bu eğitimin bütün hakemlere de verilmesi gerek, belki de önce basketbol hakemlerine, orada her şey daha hızlı.

 

2010 Dünya Kupası’nda hakemler çok daha tavizsiz uyguluyor kuralları. Artık her faule kart çıkıyor neredeyse. Tipik hakem davranışı burada da kendini gösteriyor. Önce eften püften bir faule sarı kart çıkarıyor sonra aynı adam daha sert faul yapınca kırmızıyı gösteremiyor. Kırmızıyı gösterince daha kötü aslında, Sırbistan maçında Klose’nin başın gelen mesela.

 

Yan hakemler ofsaytlarda çok hata yapıyorlar. Aynı gün Almanya-İngiltere maçında verilmeyen golden daha da vahimi Arjantin-Meksika maçında kalkmayan ofsayt bayrağı aslında. Bu nasıl kaçırılır, çok daha hızlı pozisyonlarda doğru kararlar verilebiliyor aslında.

Bunları görünce Türkiye’deki yan hakemlerimizin başarılı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bir İsmail Şencan bir Tarık Ongun neredeyse sıfır ofsayt hatasıyla maçlar yönetiyor. O kadar baskıya rağmen.

 

Bir hakem arkadaşım arayıp “ Dünya Kupasındaki hakem hatalarını görünce, geceleri çok daha rahat uyuyorum, bizim kıymetimiz bilinir artık” dedi. Ben de “hocam merak etme ben Dünya Kupasındaki hakemlere de saydırıyorum, aynen size bütün sezon saydırdığım gibi, ayrımcılık yok” dedim.

 

Zor iş zor hakemlik.

Etiketler: 
Makale tipi: 

BENZER İÇERİK

forma yanlış olmuş aslında akbilspor forması olması lazımdı
Sinirliyim gençler. 20 yıllık galibiyetsizliğe falan değil, şampiyonluğun...
Şampiyon olmak istiyorsan ki Galatasaray istiyor, puan kaybı yapmaması lazım....
Bu dünyada sadece iki takım tutuyorum. Biri Galatasaray diğeri Türk Milli...
Tabii maç bitince hastası oluyoruz yoksa oyun devam ederken sinirden, sigaradan...
90+5’te gelen gol şampiyonluk habercisi olabilir. Öldük öldük dirildik maçı...
Eh aslında geçen hafta veda kesinleşmişti de işte yine de bir umut bekledik....

Aforizma

Pek dindar birisi değilim. İspanya'da sahaya çıkan 22 oyuncu da istavroz çıkarır. Eğer bir işe yarasaydı tüm maçlar berabere biterdi.

Johan Cruyff

ÜYELİK

Güncel

Spor Toto Süper Lig'in lideri Beşiktaş'ta bu sezon gösterdiği performansla, eski günlerine...
Beşiktaş, ligin bitimine 3 hafta kala 73 puanla zirvenin tadını çıkarıyor.   Zor geçmesi...
Beşiktaş'ta 3'er sarı kartı olan Gomez ve İsmail gibi Kayseri maçını hasarsız...
“Gereksiz bir şekilde topa çok fazla sert vurdum ve atışı gole çeviremedim. Bu son olsun... Bir...
“Yarışta ipler elinizde mi” sorusuna, Güneş’ten ilginç çıkış: "Biz ip atlamıyoruz, top oynuyoruz....